Odlévání slitin pomocí forem z Lukoprenu - Michal Najbrt

15. prosince 2008 v 19:14 | Yaffar |  Návody
Tak tenhle návod mi zaslal Michal Najbrt, který jak mi napsal má již cca 15. leté zkušenosti s Lukoprenem N.

Počteníčko je to super. Textík který mi Michal poslal zveřejňuji bez úprav. Za zaslaný info o odlévání děkuji :))
--------------------------------------------------------------------------------------------------

Výroba odlitků z nízko tavných slitin do forem
z LUKOPREN N 1522 nebo LUKOP
REN N 5541


1. Složení slitiny

Optimální složení slitiny, která nesmí být ani příliš měkká, ani příliš tvrdá a křehká, je následující:
20 % hmot. cín
70 % hmot. olovo
10 % hmot. antimon.
Antimon kromě tvrdosti snižuje i přílišné smršťování slitiny při tuhnutí. Je výhodné jej dávkovat ve formě slitiny (liteřina).

2. Tavení slitiny

Slitina optimálního složení jednotlivých kovů se zahřívá nejlépe na elektrickém vařiči v zednické naběračce. Na výtokové části naběračky je výhodné přivařit plíšek, který zabraňuje strusce, tvořící se na hladině taveniny, jejímu vniknutí do formy.

Roztavená slitina musí mít před odléváním do formy optimální teplotu. Tato teplota se měří pomocí dřevěné špejle. Jejím ponořením do taveniny na dobu 5 sec. se sleduje zabarvení ponořeného povrchu. Při světlehnědém zbarvení je teplota nízká, při tmavohnědém optimální. Černá barva signalizuje vysokou teplotu.
Více celý článek..3. Příprava formy

Kaučuková forma se na vnitřních částech štětečkem potře práškem mastku (talku). Přebytečný prášek se oklepne. Forma při počátku odlévání se zahřeje v sušárně na teplotu 55°C. To proto, aby se při vlití slitina příliš neochlazovala a dobře zatekla zejména do vzdálenějších partií formy. Poté se pomocí svěrek a vhodných destiček stáhne, aby nedošlo k vytékání roztavené slitiny z formy.

4. Odlévání slitiny do formy

Slitina s vhodnou teplotou se vlévá do předehřáté formy nalévacím otvorem plynulým proudem bez přestávky až do úplného naplnění a vytvoření horního menisku. Okamžitě se pomocí dláta provede poklep na bok formy. Zarovnáním hladiny taveniny hranou dláta se tato zarovná a zároveň stáhne vrstvička strusky. Podle velikosti formy se provede odformování po cca 3 až 5ti minutách.

5. Opakované odlévání

Při opakovaném odlévání nízkotavných kovů je třeba dodržet pravidlo, že forma musí být zchladlá na 55°C (tj. teplota, která se stěží udrží na ruce). Na prodloužení životnosti vlastní formy má vliv i nanášení vrstvičky mastku na vnitřní povrch. Toto nanášení není nezbytně nutné provádět za každým odlitkem, ale za každým druhým až třetím. Péče o formu se v každém případě vyplatí, protože její životnost zvýší až o polovinu. Sto i více odlitků není žádnou výjimkou.

6. Úprava odlitku

Po zchladnutí se od vlastního dolitku oddělí nálitek z nalévacího prostoru a případné přetoky z odvzdušňovacích kanálků. To lze provést pomocí kleštiček, případně pilkou. Pilníčkem se provede retuš švu, který vznikl na spojích půlené formy. Úplné vyhlazení lze provést následným přebroušením korundovým brouskem.

Celý povrch odlitku je třeba očistit od nečistot (strusky). K tomu je nejvhodnější kartáček s jemnými bronzovými drátky.

7. Povrchová úprava

Povrchovou úpravu lze provádět nátěrovými hmotami, a to jak rozpouštědlovými, tak vodou ředitelnými. Zvláště vhodné jsou barevné sady určené pro modelářství.

Další povrchovou úpravou je galvanické pokovování. Tím můžeme dosáhnout jak lesklý povrch (niklování, zlacení), tak i různé odstíny, jako jsou imitace kovů a různých patin. Výhodou galvanizace je i dosažení zvýšené pevnosti odlitku a odolnosti vůči oděru. Nevýhodou je skutečnost, že tuto operaci je třeba zadat u specializovaných firem.

8. Bezpečnost při práci

Protože se pracuje s roztaveným kovem, je třeba při práci mít vhodný pracovní oděv, kožené rukavice a ochranné brýle. Kromě toho se doporučuje odvětrání pracovní místnosti vzhledem k tomu, že slitina obsahuje značné procento olova.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Peťo Peťo | Web | 31. prosince 2008 v 17:47 | Reagovat

caw Yaffar, mam na teba malu prosbu, odpovedal by si mi na odpoved zo starsieho clanku ??? presnejsie z Deutsche örtlich kommandanten - part 3

odkial si mal tu mapu co je dnu v dome ???? pls potrebujem odpoved.

2 Peťo Peťo | Web | 31. prosince 2008 v 17:49 | Reagovat

je na piatej a siestej fotke v casti Deutsche örtlich kommandanten - part 3

3 Yaffar Yaffar | E-mail | Web | 11. ledna 2009 v 17:26 | Reagovat

Hele ta mapa je od plus modelu

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama