Odlévání ze sádry část 1.

25. listopadu 2007 v 5:00 | Yaffar |  Návody
Teď bych se chtěl zabívat odléváním budov a jiných věcí ze sádry pomocí florexu. Florex je hmota používaná aranžéry květin a lze koupit v jakém koliv květinářství. Tento druh odlévání používám na jednodužší odlitky a pokud mám předlohu podle které odlévat.
Velikost odlitku je také omezená velikostí florexu. Florex se prodává po kostkách o rozměru cca 22x11x7,5.
Florex:

Postup je jednoduchý, danou předlohu jednoduše obtiskneme do florexu. POZOR je třeba vtiskávat rovnoměrně a z citem aby kostka nebo vyřízlí kus nepraskla. Občas pomůže kostku namočit. Tento materiál má vlastnost vodu držet takže je lepší jemom jemmě poprášit.
Ukázka nerovnoměrného vtlačení předlohy:
Ukázka předčasně vystrčeného odlitku z florexu:
POZOR: nechte pořádně vyschnout, florex sice rychle ze sádry odsaje vodu, ale odlitek je stále křehký a snadno se zlomí. Nechte alespoň 48 hodin vyschnout.
Tohle je poměrně zdařilý odlitek, po natření natmavo je vidět, že vzor byl rovnoměrně vtlačen a že sádra vtekla všude do formy:
Zde se otlačily i praskliny. Po nabarvení je třeba vyrýt spáry mezi cihlama.....
Takhle vypadají spojené dva odlitky....
Ruina rohového domu.....
Je tam mírné pokroucení, ale mě se to líbí u ruiny :)
U odlévání do florexu se nám obtiskne pouze jedna strana. Druhou musíme uhladit, nebo jinak upravit. Lze spojit i dva oblitky k sobě. Zde pouze pozor, aby zdi nebyly moc silné.
Detail zdiva. Prvně jsem celou stavbu natřel oranžovou barvou, poté vyškrabal cihly. Nakonec jsem jednotlivé cihly stínoval, aby nemély všechny stejnou barvu. Nu zabralo to tak dva, tři měsíce po večerech. :)))
Dají se odlévat i malé věci, například vojenská bedna...
Tohle je hrubý odlitek se kterým se dá pracovat. Je třeba ho začistit.
Bedna po nabarvení umbrou přírodní....
V dalším pokračování o odlévání se budu věnovat i jiným způsobům odlévání, ale to až někdy příště. Doufám, že se vám bude dařit a že mi pošlete nějaké vaše postřehy................
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Fantomas Fantomas | E-mail | 25. listopadu 2007 v 14:21

To je dost pěkný, asi to taky skusim.

Moc se mi to libí i ty tvoje stránky.

Super !!

2 Vlastimil Vlastimil | 10. března 2008 v 10:14

Je to hezké, ale mám problém, když vyjmu odlitek z Florexu, je celý polepený florexem, tudíž se zničí i forma. Je to normální?

3 Yaffar Yaffar | E-mail | Web | 6. dubna 2008 v 21:06

To, že je odlitek celý od florexu je normální. Je potřeba to nechat pár týdnů vyschnout. NEbo dnů, prostě aby sádra byla úplně suchá. Pak zbytky florexu oprášíme hrubým štětcem.

Forma se při tomto druhu odlévání bohužel zničí. A nelze použít znovu :((

Na starší články neodpovím moc rychle protože je tak často neprohlížím, tak je potřeba písnout na aktuální komentář, kde odpovím rychleji.

4 David David | E-mail | 7. dubna 2008 v 20:35

jj hrubým štětcem. Dík :)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama